Za nami 34.MFTU – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Pierwszego dnia (15 lipca 2016 r.) pokazano trzy spektakle. Na początek wystąpił Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”, w spektaklu pt. „Eunika w krainie cyrku”. Jako drugi na jeleniogórskim bruku zaprezentował się Teatr Na Walizkach z Wrocławia.

Gwiazdą wieczoru był Teatr Titanic z Niemiec. Hutnicza symfonia, zwana też Symfonią Pieca to widowiskowy pokaz jak można tworzyć muzykę. Zarówno dyrygent, jak i muzycy ze śpiewaczką operową na czele odegrali niezwykłe show z elementami ognia, fajerwerków oraz wątkami humorystycznymi.

Na początek drugiego dnia (16 lipca 2016 r.) pokazów Akademia Wyobraźni wciągnęła najmłodszych do swojego spektaklu pt. „Dziad i baba”. Kolejnymi artystami na jeleniogórskim bruku byli Joaquin Caride z Argentyny i Irene Carrier z Urugwaju, tworzący duet teatralno-cyrkowy Clap Clap Circo. Tłumy przybyły również na spektakl Pana Ząbka. Artysta, który nie tak dawno dał się poznać całej Polsce dzięki „sztuczce” z gwoździem w porannym programie telewizji publicznej – wprowadził widzów w świat iluzji, a „gwoździem programu” były tytułowe Stalowe Usta, których cudem udało mu się uniknąć.

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu część jeleniogórzan oraz turystów zakochanych w ulicznej sztuce udała się pod kościół „garnizonowy” skąd ruszała parada Teatru Fuzja. Widowiskowy przejazd był wprowadzeniem do krainy pełnej akrobatyki, elektronicznych brzmień oraz walki o energię. Doszło do sytuacji, w której najcenniejszym dobrem stały się maleńkie bateryjki, ale energia płynąca z gry aktorów wystarczyła, by zasilić w pozytywne wrażenia licznie zgromadzoną publiczność.

Jako pierwsi ostatniego dnia (17 lipca 2016 r.) festiwalu, zaprezentowali się aktorzy Akademii Wyobraźni, którzy do pomocy – podobnie jak w sobotę – zaprosili dzieci sprawiając im niesłychaną radość. „Baśń o dwóch braciach”.

Chwilę po zakończeniu spektaklu nad Jelenią Górę napłynęły chmury, z których spadł obfity deszcz, opóźniając nieco kolejną sztukę. Jednak gdy pojawili się artyści z Clap Clap Circo, nawet ponowne opady nie wystraszyły aktorów z Urugwaju i Argentyny oraz jeleniogórskiej publiczności.

Kolejny występ należał do Teatru Circus Ferus z pokazem „Freak Show”.

Na zakończenie festiwalu zagrał dobrze znany widzom festiwalu PESTKA, rosyjsko-czeski Teatr Novogo Fronta. Artyści wzbudzili podziw jeleniogórzan żywiołowym tańcem, wątkami humorystycznymi, a także efektownym zakończeniem z nutką grozy.

(tekst: Przemek Kaczałko)

34.MFTU - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *