Ósma edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej zakończona. Wczoraj (11.06) w Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta Gala Zakończenia festiwalu, podczas której przyznano nagrodę Złotego Dzika dla najlepszego reżysera – otrzymał ją Jan Jakub Kolski za film pt. „Serce, serduszko”.

W części konkursowej festiwalu nominowanych było 9 filmów, oprócz zwycięzcy były to: „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego, „Służby specjalne” Patryka Vegi, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, „Obywatel” Jerzego Stuhra, „Pani z przedszkola” Marcina Krzyształowicza, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego oraz „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.
Jury składające się z doświadczonych reżyserów (Andrzeja Krakowskiego, Wojciecha Wójcika i Janusza Majewskiego) oceniało filmy pod kątem pracy reżysera i jednomyślnie zdecydowano, że nagroda przyznawana na jedynym takim festiwalu na świecie należy się Janowi Jakubowi Kolskiemu za familijną opowieść o drodze do szczęścia i miłości. Postanowiono również wyróżnić Waldemara Krzystka za precyzję opowiadania, pracę z aktorami zagranicznymi oraz misterne podtrzymanie zasad wybranego gatunku w filmie pt. „Fotograf”.

Zwycięzca został doceniony za odważne próby łączenia gatunków, rozwiązań technicznych oraz metod narracji, za ciepłe i niecodzienne spojrzenie na nurtujące problemy moralne, społeczne i etyczne, za wybitny kunszt reżyserski.

W ciągu niespełna tygodniowego festiwalu w Jeleniej Górze Można było spotkać gwiazdy polskiego kina, między innymi: Beatę Tyszkiewicz, Artura Żmijewskiego, Sonię Bohosiewicz, Jana Nowickiego, Krzysztofa Zanussi, Janusza Chabiora, Roberta Gonerę i Annę Samusionek.

(tekst: Przemek Kaczałko)

a00000026

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *